ortak yaşam gerekliliklerimiz

Zeytin Okulu, yaklaşık üç yıllık bir çabanın ürünüdür. Okul bünyesinde yürütülecek temel faaliyetler; eğitim çalışmaları, atölye çalışmaları, zeytin rotası yürüyüşleri, konserler, festival ve hasat şenlikleri vb.dir. Zeytin Okulu, bilim, sanat, spor vb. alanlarda da insana ve doğaya saygılı/faydalı, ekolojik kaygıları taşıyan her türlü faaliyetin desteklendiği bir mekan yaratma amacı taşımaktadır.

Zeytin Okulu’nda bir araya geldiğimizde değerlerimize uygun ve ortak yaşamımızı kolaylaştırıcı bazı gereklilikler belirledik ve bunlar bizim “ortak yaşam gerekliliklerimiz” olarak benimsendi.  Şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Sınıf içinde yemek yememenizi ve sigara içmemenizi önemle rica ediyoruz. Okulumuzda, yemek için düzenlenen şahane manzaralı bir alan var, yemeklerimizi yemek saatlerinde orada yiyeceğiz. Sigara ise, bahçede yalnızca belirli bir alanda içilmektedir. Derslik dışındaki yönlendirmeler sizi oraya ulaştıracaktır.
  • Okulumuz sınırları içinde, kesinlikle alkol tüketmiyoruz, doğal olarak sunduğumuz herhangi bir yiyecek veya içecekte de alkol içeriği söz konusu değildir.
  • Tüm çöplerimizi çöp kutusuna atmaya ve açık kalmış ışıkları kapatmaya özen gösterirseniz çok memnun oluruz.
  • Burada iyiliği ve dayanışmayı güçlendirmek üzere birlikteyiz. Bu nedenle, kaba dil kullanmamaya ve yüksek sesle konuşmamaya özen göstermenizi rica ediyoruz.
  • Okulumuz sınırları için çatışma ortamı yaratmamayı çok önemsiyor bu nedenle güncel siyaset konuşmuyoruz. Zeytin Okulu gönüllülerinin her biri ortak yaşamın gerekliliği olarak tüm dillere, dinlere, ırklara ve her türlü düşünceye saygılı olma sözü vermiştir. Bu nedenle, okulumuza gelen her bireyin de bu sözü verdiğini kabul ediyoruz.
  • Çay/kahve molaları ve yemek araları, etkinliği düzenleyen kurum/kuruluş/kişi ile görüşülerek her etkinlik özelinde yeniden belirlenmektedir. Çay/kahve molaları ve yemek saatleri size organizasyonu yapan kişilerce bildirilmiştir. Yemek servislerini dernek gönüllülerimiz yapmaktadır. Çay ve kahve ise, siz mola verdiğinizde bahçede yemek alanında hazır olacaktır.
  • Ana yemeklerimiz, aşçımız, İnecik Köyü’nden Minta Teyze’miz tarafından yapılmaktadır. Yemeklerimizi en sağlıklı şekilde yapmaya çalışıyoruz ve tüm yemeklerde zeytinyağı kullanıyoruz.
  • Bahçemizi, çocuklarımızın güvenliğini sağlayacak biçimde düzenlemeye çalıştık, ancak hala eksiklerimiz var. Bu nedenle çocuklarımızın bahçede anne babalarının gözetiminde olmaları faydalı olacaktır.
  • Kütüphanemiz oluşma aşamasında olduğundan, henüz kitap ödünç vermeye uygun değildir. Ancak kütüphane alanını dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • Tuvaletlerin kullanımı ile ilgili önemli bilgiler tuvalet kapısına asılmıştır.