ETKİNLİK BELGELERİ

birlikte sağlıklı yaş alalım etkinliği

Zeytin Okulu’nda İnecik Kalkınma ve Güzelleştirme Derneği’nin 24-25 Kasım’da gerçekleşen “Birlikte Sağlıklı Yaş Alalım” etkinliği İnecik,Kaynarpınar,Eğlenhoca ve Kösedere mahallelerinde ikamet eden 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımızla sağlıklı yaş alma sürecine destek amacıyla başlattığı sağlık desteği projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.

Destekleyenler:

-Ege Geriatri Derneği

-İnecik Muhtarlığı

-Eğlenhoca Muhtarlığı

-Kösedere Muhtarlığı

-Zeytince Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

 

v.düşünbil akademi felsefe kampı

Scratch kodLAMA eğitimi

ege jam 2018

Ege Jam’de, Egeli 20 değişim öncüsü bir araya gelerek 4 gün boyunca paylaşarak, dinleyerek, ayna olacak, bağ kuracak, topluluk deneyimi yaşayacak ve yeni olasılıklar yaratacaklar.

Detaylar için https://egejam.wixsite.com/egejam

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI

AEGEE /avrupa öğrencileri forumu

AEGEE (Avrupa Öğrencileri Genel Birliği Derneği) / Avrupa Öğrencileri Forumu 29 Mart tarihinde, Zeytin Okulu’nda yapıldı.

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI

ebu burak toparlı ile camaltı resim atölyesi

ETKİNLİK FOTOĞRAFLARI

kalpten masallar

Anlatıcılar: Asuman Memen, Ferhat Budak, İsmail Döver

etkinlik fotoğrafları

zeytince masallar buluşması

Anlatıcılar: Argın Kubin, Asuman Memen, Aslı Güngörer, Ayşıl Tokcan,

Ferhat Budak, Günnur Başar, Özge Sönmezcan

Katılımcılarımızın Etkinlik için yazdıkları

Ekoloji-Felsefe-Ekonomi (EFE) Çalıştayı

Birlikte Öğrenme Deneyimi

Üniversite ve lise öğrencilerinin birlikte yer alacağı Ekoloji-Felsefe-Ekonomi (EFE) Çalıştayı 16 Aralık 2017 tarihinde Zeytin Okulu’nda.

Etkinlikten fotoğraflar

İzmir Yarımada Envanteri Uzman Çalıştayı

29 Eylül 2017 tarihinde İzmir Yarımada Envanteri Uzman Çalıştayı Zeytin Okulu’nda yapıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yerelde kalkınma’ hedefiyle öncülük ettiği, Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerini kapsayan Yarımada Sürdürülebilir Kalkınma Stratejisi’nin sürekliliğini sağlamak üzere kent gönüllüleri bir araya geldi ve çalışmaya başladı. 29 Eylül 2017’de Karaburun Zeytin Okulu’nda yapılan ve 40’a yakın alanında uzman katılımcının yer aldığı İzmir Yarımada Envanteri Uzman Çalıştayı’nda, Yarımada’ya dair bilim insanlarının çalışmalarını bir araya getirecek ‘bilimsel imece’nin hayata geçirilmesi, yerel halkın ve gönüllülerin imecesiyle veri üretimini sağlayan ‘vatandaş bilimi’, son olarak da Akdenizli yaşam için model oluşturma gündemleri konuşuldu. 
Yarımada’nın doğal ve kültürel varlıklarına ilişkin bir veri tabanı oluşturulması, bu konuda yapılan bilimsel çalışmaların ortaklaştırılması, vatandaşların katılımıyla güçlenen bir koruma anlayılının hedeflendiği bu modelle de İzmir’in Akdeniz havzasında bir örnek oluşturması öngörülüyor. 
(Yeniden Akdeniz – İzmir BB Akdeniz Akademisi Bülteni, 
Sayı 4, 22’inci sayfa.)

Çalıştay Fotoğrafları

özebeveynlik

Özebeveynlik mi? Kronik bir hastalığın varken bile mutlu olmak mı? Kalbinin bir köşesi kırıkken hayattan keyif alınır mı hiç? Kalıcı iyilik hali de neymiş? Ve bir dolu başka başka sorular. Cevaplar 29 Temmuz 2017 tarihinde Zeytin Okulu’nda, Uzm. Klnk. Psk. Deniz Erdem tarafından anlatılacak…

https://terapidefteri.org/

2 Günde 5 Bitki

Program

Etkinlik İçeriği

”2 günde 5 bitki” diye yola çıkıyoruz fakat sadece bu beş bitki ile kalmayacak etkinlik. Konuşmaların bizi götürdüğü yerdeki tüm bitkiler dile gelecek. Bitkilerin çiçeği, kökü, yaprağı nasıl değerlendirilir, hangi bitki ne zaman topanır, çayı, maserasyonu (yağda bekletilerek), tenturu (alkolde bekletilerek) nasıl hazırlanır, krem haline nasıl gelir, hangi şekli neye şifadır…
Doğa ile ilişkimiz… Unuttuğumu dil…
Ve bitkiler bize nasıl bakıyor… Tüm bunların cevaplarını beraberce arayacağız bu etkinlikte.

etkinlikten fotoğraflar

ZEYTİN 2017

ZEYTİN 2017 ZEYTİN OKULU’nda!

Ege’de Atölye ZEYTİN 2017, uluslararası bilim insanlarını, uzmanları, öğrencileri ve öğrenmeye meraklıları bir araya getiren bir disiplinler ve kültürler arası öğrenme programıdır. Gerek okuldan bunalan öğrencilere gerekirse de sistem içinde sınırlı hareket alanı bulabilen hocalara özgürce düşünecek, tartışacak, öğrenecek bir ortam sunar. Diploma ve meslek odaklı eğitimin ötesiyle ilgilidir ama toplumdan kopuk değildir. Program, katılımcıları bütüne bakmaya, bilimsel düşünmeye, araştırmaya, yaratıcı ve sorgulayıcı olmaya, kendilerini daha iyi ifade etmeye heveslendirir, eğitimle toplum arasında köprüler kurar. İçerik akademik açıdan yoğundur; üniversite birinci sınıf seviyesindedir. Bu yıl katılanlar arasında Amerika’dan kimya profesörleri Pat O’Hara ve Rich Blatchly; Boğaziçi Üniversitesi endüstri mühendisliği profesörü Taner Bilgiç, Işık Üniversitesi’nden antropolog yardımcı doçent Meltem Türköz, Mimar Sinan Üniversitesinden ressam Derya Ülker, sosyolog Ebru Mocoş, Zeytindostu Derneği yönetim kurulundan Dilşen Oktay, çiftçiler, sosyal girişimcilik kulübü kurucusu lise öğretmenleri ve öğrencileri ve tabi Zeytince ekibi vardır. Zeytin Ağacı, Zeytinyağı ve Sağlık; Zeytin Değer Zinciri; Zeytine Etnografik Yaklaşım; Algı, Yaratıcılık, Sanat, Tasarım ve Öğrenme ele alacağımız başlıklardan bazılarıdır. Önceki yıllarda Yeni Foça ve Matematik Köyünde yaptığımız programlarda olduğu gibi Zeytin 2017 de yaşadığımız yeri ve kültürü daha iyi tanımamıza imkan verecek, burada ortaya atılan ilham, fikir ya da işbirliği tohumlarından bazıları zaman içinde topluma faydalı, heyecan verici projelere dönüşecektir. Heyecan verici projelere örnek mi? Mesela bir tanesi Zeytin Okulu!

Daha detaylı bilgi için: www.egedeatolye.org

ETKİNLİKTEN FOTOĞRAFLAR

Robotel İzmir

Zeytin Okulu binamızda, 27 Mayıs 2017 tarihinde, ilk etkinliğimizi gerçekleştirdik: Robotel İzmir.
3 boyutlu yazıcıları kullanan, yazılımını yapan, hatta bu yazıcıları kendileri imâl eden genç arkadaşlarla, onlara hedef gösteren, ‘yol’ çizen kişilerin bir araya geldiği etkinlikte, protez ellerin çocukluktan itibaren kullanımının sonsuz faydaları, 3 boyutlu yazıcı ile bir çocuğun erişkin olana kadar kullanması gereken protezlerin uygun maliyetleri, bunun yaygınlaştırılması konuşuldu ve 3 boyutlu yazıcı ile çeşitli uygulamalar yapıldı.

Etkinliğin düzenleme komitesinde bulunan Ahmet Savran, derneğimizin de üyesi İnan Aysel, Ozan Özyaman ve Serdar Okumuş başta olmak üzere tüm katılımcılara sonsuz teşekkür ederiz.

Yolumuz birlikte oluşuyor…

Etkinlikten fotoğraflar

 1. Aylin Emeksiz diyor ki:

  Onbeş yıl önce köyde bir taş evi onarıp yerleştiğinizden beri bütün düşüm buydu. Hem okul binası, hem de zeytin yetiştirme. Siz başarmışsınız. Yürekten kutluyorum. Keyfimi tarif edemem. Tabii ki daha ileri planlarım, düşlerim dedvar. Ellerinize, aklınıza , yüreğinize sağlık. NY’ta, üzüm bağlarının yoğun olduğu bir yörede yaşıyorum. Ekmeyi biçmeyi, yetiştirip bahçemizden yemeği öğrendik !!! Şimdi ; ben taaa uzaklardan nasıl destek verebilirim ? Neler yapabilirim. Micro ve macro bütün önerilere açığım. Tekrar tekrar teşekkürler. Sağlam, yıkılmaz bir kale. Hepimiz el vereceğiz. Sevgilerim ve saygılarımla Aylin Emeksiz

  • Zeytin Okulu diyor ki:

   Biz başardık Aylin Hanım… Hepimiz. Ayrı gayrı değiliz.
   Şimdi siz, taaa uzaklardan nasıl yardım edin, biliyor musunuz? İlk fırsatta kalkıp okulumuza bi geliverin. Anlatacak çok şeylerimiz, yapılacak bir dolu anılarımız vardır, değil mi? Geldiğiniz zaman bakalım nelerimiz var, nelerimiz eksik ve neler yapabiliriz.
   El eleyiz Aylin Hanım. İlginiz, güzel sözleriniz, desteğiniz için çok teşekkür ederiz.
   Zeytin Okulu

 2. Kıvanç Akatay diyor ki:

  Yapmış olduğunuz eğitimleri Web sayfanızdan da paylaşabilir iseniz biz gelemeyen fakat zeytinlerimize bakmak isteyenler için güzel bir kaynak olur
  Saygılarımla

  • Zeytin Okulu diyor ki:

   Merhaba…
   İlginiz ne kadar güzel. Teşekkür ederiz.
   Aksatmadan her etkinliğimizi / eğitimlerimizi tüm sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız. Bunlara ait içerikleri de sitemizde yayınlayacağız. Umarım bir gün gelebilirsiniz ve bu paylaşımları beraber yaparız.
   Sevgilerimizle…
   Zeytin Okulu

 3. Ayşegül İmil Kader diyor ki:

  Merhabalar.Bu sene bir kez daha Zeytin 2017 konulu bir program yapacak mısınız? Ya da gerçekleştireceğiniz diğer programlarınız nelerdir? Nasıl bilgi alıp başvuru yapabiliriz? Teşekkürler

  • Zeytin Okulu diyor ki:

   Ayşegül Hanım merhaba,
   Sosyal medya hesaplarımızdan, sitemizden tüm etkinliklerimizi ve katılım şartlarını duyuruyoruz. Zeytin 2017 etkinliği senede bir yapılıyor. Umarız Zeytin 2018’de görüşürüz. İlginiz için teşekkür ederiz.
   Zeytin Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.